Tändkabeln var kass innan så jag köpte ett nytt tändstift å kabel. Skaffade samma som jag hade i innan. Kollade just drevning och det var 10T fram och 62T bak. Är inte 62T väldigt mycket? Kollade snabbt efter tjuvluft och märkte inget men jag var inte särskilt noga. Kollade bara snabbt. Får kolla det med expansionskärlet.bensinskalle skrev:Okej, då är det väldigt osäkert om 92 är en lämplig referens med andra ord. Då är det svårt att säga ungefär hur stort ditt munstycke bör vara.
En annan sak som slog mig, har du rätt tändstift? Värmetal och typ kan göra en enorm skillnad. Kan vara värt att kolla upp vad som är original till din motor.
Iom att din motor verkar bete sig ganska intermittent kan det vara värt att undersöka eventuella variabla felkällor, ex. vis just tjuvluft, eller glapp i tändkabel, topplockspackning återigen. Öppna expansionskärlet/ kylaren och lukta. Känner du en avgaslukt läcker topplockspackningen antagligen t.ex.
Är mest intresserad av att den ska gå kanske 60-70. Får pröva ett par av dina tips imorn.bensinskalle skrev:De är typ standarddrevning. Derbi har 12/65 på xtreme t.ex.
Om du varvar ur motorn borde den ändå gå fortare än 50, typ 60 i alla fall. Men 12/53 eller där i krokarna brukar vara en lagom drevning att köra om man har ett öppet avgasrör, då kommer man upp i 75-80 om motorn orkar varva ur
Har inte kollat CDI:n då jag inte antagit att den varit något problem med tanke på hur mopeden "stryps". Låter ju som att det är något annat fel. Precis som i videon jag lade upp går moppen när man ska toppa den. Den går, sen börjar den typ puffra ur avgaser, sen går den, sen puffrar det ur avgaser igen.bensinskalle skrev:Man kan egentligen inte ge motorn "mer luft". Vill man de får man överladda den. Annars bestämmer motorn hur mycket luft den vill ha. Men du kanske tänker på om luftflödet är strypt, t.ex. igensatt filter eller underdimensionerat luftfilter, då är det en annan femma. Då kan det vara ett relevant experiment, annars inte.MacGyver84 skrev:Den blöddrar i alla fall inte men har du provat ge den mer luft?.TheThrasher skrev:Spelade in när jag höll fullgas i tomgång. Låter knappast som något "bööööö", mer som att den hackar men känns mer som "böööö" när man faktiskt kör. Jag kan dock bara ha helt fel.
https://www.youtube.com/watch?v=iDYrZ_4JTdY
Nej om det är helt dött startar den inte, men tändstift är förbrukningsvaror och kan vara i mer eller mindre bra skick. Har du kört motorn en del med riktigt pissiga inställningar kan tändstiftet bli skit, i bästa fall bara igenkladdat och då kanske det räcker med en rengöring.TheThrasher skrev:Men om tändstiftet dött skulle väl inte moppen starta alls?
Går att döda stiftet på minuter om man vill det. Håller flera tusen mil under rätt förhållanden.TheThrasher skrev:Mitt tändstift är typ 1-2 månader gammalt och inte kört särskilt mycket så venne. Kände typ ingen luft i luftburken. Men venne om det ska vara så.
Luft/blandskruven påverkar i princip bara tomgång, låglast. De enda som påverkar högvarven är huvudmunstycket.TheThrasher skrev:Skruvade ur luftskruven en del vilket jag har för mig att jag har prövat innan men när jag toppar den så håller den inte på å stryps eller vad den nu gör. Det enda konstiga är dock att när jag toppade den så gick varven upp i typ 9k eller något och lät som att den gick typ 80km/h fast egentligen toppade den bara 52km/h. Axxet känns dock skitbra.
Att döma av din film går motorn magert. Enligt den "gamla läran" finns det två fenomen som uppstår; fyrtakt och hack. Fyrtaktar gör motorn på mellanvarven när den går fett, då har man väldigt täta hack vilket kan upplevas som att vartannat slag uteblir = 4takt. Hackar gör motorn i mellanvarv eller högvarv p.g.a. mager bränsleblandning, tändning uteblir helt enkelt. Väldigt grovt förenklat och generaliserat men typ så.
Om du bytt från 92 till 110 borde det räcka, men de kan vara så att det krävs ännu större. På Derbi är det inte ovanligt att man får öka munstycke nästan 40%, dock vid byte till trimrör. För dig skulle det innebära ca 126. De är antagligen för stort, och du har ju bara "pluggat ur", men ändå.
Sen kan de ju vara 100 miljoner andra fel på din moped. Du sa att den inte gick helt bra innan heller? Kan vara taskig reedventil, kolv, tändning, luftfilter, tjuvluft, topplockspackning mm. Är motorn i någorlunda bra skick går den normalt sett framåt utan allt för stora besvär även fast munstycket inte stämmer, vilket inte din gör. Har du ens kollat om cdi:n är strypt förresten? Kan vara så att det är den som klipper vid 9-10k varv.
Märkte precis detta efter 15min av körning. Det är oljabensinskalle skrev:De är typ standarddrevning. Derbi har 12/65 på xtreme t.ex.
Om du varvar ur motorn borde den ändå gå fortare än 50, typ 60 i alla fall. Men 12/53 eller där i krokarna brukar vara en lagom drevning att köra om man har ett öppet avgasrör, då kommer man upp i 75-80 om motorn orkar varva ur

Kan ju ge det ett försök. Men vet inte om det är problemet eftersom att det delvis rinner ur olja ur ljuddämparen.TheAndersson skrev:Köpte ett stift från biltema en gång. Knappt 1 vecka efteråt så gick moppen dåligt så såg över cdi och all möjlig skit men visade sig att vara tändstiftet som gått sönder efter ett par dagar. Så även om de är "nytt" så kan de vara dåligt. Värt att kolla då de är billigt och lätt att testa.
Edit. Såg ej att de fanns 2sidor i tråden så har inte läst igenom ordentligt
Har aldrig hört talas om en strypning på luftburken. Hur ser en sådan strypning ut? Har redan prövat att olika inställningar på luftskruven tidigare.MacGyver84 skrev:Men förstår inte att alla nämner allt annat utom luftburken sitter det nån strypning där som påverkar? har du provat att ge mopeden mer luft genom luftburken? sen kan det sitta antingen en luftskruv eller en blandningsskruv på mopederna har du luftskruv sitter den närmast luftburken skruva in den i botten och sen ut 1,5 varv till 2 varv till att börja med.
Aaa, annars får jag ta den till en verkstad men vill ju försöka att fixa det själv först.MacGyver84 skrev:Jag vet inte om det finns nån på din moped jag vet inte vad felet kan vara då tyvärr hoppas det löser sig.TheThrasher skrev:Har aldrig hört talas om en strypning på luftburken. Hur ser en sådan strypning ut? Har redan prövat att olika inställningar på luftskruven tidigare.MacGyver84 skrev:Men förstår inte att alla nämner allt annat utom luftburken sitter det nån strypning där som påverkar? har du provat att ge mopeden mer luft genom luftburken? sen kan det sitta antingen en luftskruv eller en blandningsskruv på mopederna har du luftskruv sitter den närmast luftburken skruva in den i botten och sen ut 1,5 varv till 2 varv till att börja med.
Ska pröva detta. Btw måste bara fråga, vad exakt betyder misständning?Luddelump skrev:asså jag tycker det låter som att den misständer helt klart. När jag skulle ställa in min förgasare på min beta rr med AM6 motor som jag tror du har också (spelar ingen roll) så blev det knappt någon skillnad oavsett munstycke. visade sig sedan att min choke hade hoppat i då självaste vajerhöljet hamnade utanför och sopade då spänning på vajern så den alltid låg i och därför gick på chokemunstycket? och ströp luftflödet.
Kolla först så inte din choke har hoppat i både uppe vid styret och vid förgasaren, kolla om det blir någon skillnad med eller utan.
Sen tycker jag du ska byta ditt stift då dem kan paja även om dem är nya och även säkerställa att det inte är fukt eller vatten etc i tändhatten vilket skulle kunna skapa misständning, kolla även så jorden är bra då det även skulle kunna orsaka misständning.
Rengör luftfiltret eller byt det då det kan vara det som är felet också då det kanske stryper lufttillförseln om det tex skulle vara blött eller skitigt.
vad händer om du startar den utan luftilter och luftbox på förgasaren?
gör det i samma ordning jag skrev 1.Choken. 2.tändstift och tändhatt. 3.luftfiltret
Har kollat choken och luftfilter. Chokens vajrar satt bra och den fungerar. T.ex är lättare att starta moppen med choken i när moppen varit av i kylan ett par dagar. Prövade starta utan luftfilter å leka med gasen i en kort stund och kände ingen skillnad förutom att den hade ett lite annorlunda ljud.Luddelump skrev:asså jag tycker det låter som att den misständer helt klart. När jag skulle ställa in min förgasare på min beta rr med AM6 motor som jag tror du har också (spelar ingen roll) så blev det knappt någon skillnad oavsett munstycke. visade sig sedan att min choke hade hoppat i då självaste vajerhöljet hamnade utanför och sopade då spänning på vajern så den alltid låg i och därför gick på chokemunstycket? och ströp luftflödet.
Kolla först så inte din choke har hoppat i både uppe vid styret och vid förgasaren, kolla om det blir någon skillnad med eller utan.
Sen tycker jag du ska byta ditt stift då dem kan paja även om dem är nya och även säkerställa att det inte är fukt eller vatten etc i tändhatten vilket skulle kunna skapa misständning, kolla även så jorden är bra då det även skulle kunna orsaka misständning.
Rengör luftfiltret eller byt det då det kan vara det som är felet också då det kanske stryper lufttillförseln om det tex skulle vara blött eller skitigt.
vad händer om du startar den utan luftilter och luftbox på förgasaren?
gör det i samma ordning jag skrev 1.Choken. 2.tändstift och tändhatt. 3.luftfiltret
Har ställt in luftskruv och prövat alla olika huvudmunstycken och olika positioner på clipset på nålen men inte kommit någon vart. Skulle kolla membranet för ett tag sen men en skruv satt så jävla hårt att jag inte fick loss den och sen glömde bort att kolla. Får försöka igen. Tändhatt byttes för inte så länge sen då moppen inte ville starta. Spolen hade gått sönder på den så bytte den, tändhatt å tändstift. Får väl pröva att byta till nytt tändstift igen. Å hur kan jag veta om CDI-boxen är kass elr det går inte att få reda på om jag inte byter? En CDI kostar väl en del?Luddelump skrev:okej har du gjort en grundinställning på hela förgasaren med luftskruven osv?
kolla membranet också vet inte riktigt om det skulle kunna vara felet men kolla ifall det glappar för då måste det bytas;)
annars vet jag tyvärr inte vad som kan vara fel om du inte kollar upp allt med tändningen som jag skrev vilket jag tror är felet:)
tändspole tändhatt cdi-box tändstift oså
Ingen kompis har moppe. Finns ju annars relativt billiga ostrypta på twostroke som man kan skaffa å pröva med.Luddelump skrev:du kan testa med en kompis cdi box på en likadan moppe och bredvid. finns någon guide som heter typ "startar inte din moped" där finns det en guide på hur du kopplar in en annan cdi.


Har redan rengjort förgasaren. Tog isär den å la i bensinbad i typ 40 minuter sen blåste med tryckluft i alla kanaler jag kunde se. Har som sagt redan sotat ur röret med kallavfettning å det fick ligga under natten. Vad som kom ut ur röret var bara som svart vatten. När det gäller inställningar tror jag att jag redan prövat det mesta. Prövat 10 olika munstycken å olika inställningar på luftskruven å gör ingen skillnad. Kan en dåligt inställd förgasare faktiskt dra ner topphastighet så mycket. Från typ 50 till 30 å 65-70 till 50? Får väl ta en titt på guiden. Bor i HalmstadLuddelump skrev:http://www.twostrokerider.se/rexxys-forgasarguide/
Här har du en bra guide. följ den noga och läs igenom den först så bör den gå bra:) vart bor du?
och klickar du på guider uppe till vänster så hittar du flera guider för förgasar rengöring samt inställning men denna guide är välldigt bra.
lycka till och återkom senare hur det gick.
Jag får väl pröva igen. Konstigt nog satt ett 92 munstycke i när jag fick moppen vilket verkar väldigt stort men vad vet jag. Jag har då köpt ett 88-110 kit vilket jag har prövat alla av och verkar vara rätt. När din gick segt pluggat, sänkte du dig eller höjde du dig? Vill väl helst köra pluggat då jag inte bor på landet så första prio är att den går bra pluggat. Kör bara urpluggat nu då den är så jävla trög pluggad. Har inte riktigt känt någon större skillnad när jag har i choken när jag kör. Bara i tomgång då den varvar lite lite mer när jag har i choken.Luddelump skrev:okej vad skumt. om du testat alla munstycken ifrån 70-80 så är det ett inte så stort mellanrum. du kanske behöver ha mycket större eller mindre.
ang det med farten så absout. min beta gick i 25 på 6an när jag satt i pluggen och det var helt fel munstycke. nu går den ca 50 med plugg i. utan plugg går den ca 85. men det är också en beta och dem går jävligt bra uppluggade.
testa flera munstycken tycker jag, om det inte blir ngn skillnad över huvud taget så är det något fel för det skall det bli.
om du kör med choken i vad händer då?
säker på att du fått ur alla pluggar o katalysator i röret osv?
Haha. Får se om jag kan fixa det. Moppen gick sämre när jag prövade ett lite högre munstycke nu så får nog köpa ett nytt set med mindre då det minsta jag har nu är 88. Sen får jag väl ta loss pluggen å se om den går någorlunda bra då med. Har en känsla av att den fortfarande kommer att toppa 50 urpluggat.Luddelump skrev:aa då var det nog felet. nu kan du ställa in förgasaren ordentligt så ska den gå riktigt. gick nog inte o ställa in den så bra innan men borde vara enklare nu. Dessutom så är du väl proffs på o byta munstycke nu också