El Fel på Aprilia, knepigt?

Här pratar vi om allt som har med motor/trimning för scooter att göra.
Användarens profilbild
HondaPojkeN
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 587
Blev medlem: 14 juli 2011, 12:53
Ort: Ale!

El Fel på Aprilia, knepigt?

Inlägg av HondaPojkeN »

Hej!

I måndags körde jag moppen och då funkade all el osv.
Igår när jag skulle starta den så funkade inte el starten, så jag tänkte att batteriet är slut så den starta på kicken. MEN nu till problemet, när moppen är igång så funkar inte ; broms ljus, tuta, blinkers, Bränsle mätaren(Även el starten). Men fram lampan, baklampan och instrument panelen lyser.
Så idag gick jag ut å mätte batteriet å det hade 12,83V Och säkringen var hel. När moppen var igång så ladda den 12,97V.

Vad kan problemet vara? Kan de ha skvätt snö på någon viktig kabel eller?

Moppen är en:
Aprilia SR50 LC (minarelli Vatten kyld)
Årsmodell 1999
Användarens profilbild
DerbiMoppe
Svårstartad skrothög
Inlägg: 225
Blev medlem: 13 juli 2011, 20:57

Inlägg av DerbiMoppe »

Låter som kabel brott eller att någon kontakt har lossnat.

bara att felsöka. testa med en ny säkring för säkerhets skull, har själv haft en säkring som ser hel ut men ända inte funkat.

om du inte hittar något så testa att låta den stå i ett värme garage osv, kanske har kommit vatten någon stans.
Användarens profilbild
friberg
Varnad
Inlägg: 521
Blev medlem: 24 november 2010, 18:34
Ort: SE

Inlägg av friberg »

kolla alla sladdar kan vara de felet, var ett sånt fel på min kompis moppe, fast där va ingen elstart bara (;
*fult ord* mods
Användarens profilbild
Roxxen96
F.D Crew
Inlägg: 3295
Blev medlem: 13 juni 2011, 18:25

Inlägg av Roxxen96 »

Som derbimoppe sa så kolla efter kabelbrott, att någon sladd blivit "uppriven", vilket sedan lagt sig mot ramen och blivit kortslutning. Kolla ifall säkringen är hel, alt. byta för att se om det var problemet. Ska vara 7.5 amperes säkring. Kan vara en säkring som ser helt ut, men kanske inte är det.

Kolla genom alla sladdar så det inte blivit något "upprivet" isåfall tejpa och släng i en ny säkring. Kolla så inte någon sladd hoppat ur heller, bara att felsöka på det oändliga elsystemet!
joar
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 659
Blev medlem: 14 juli 2011, 06:36

Inlägg av joar »

Kolla jordkabeln att den är hel
Användarens profilbild
HondaPojkeN
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 587
Blev medlem: 14 juli 2011, 12:53
Ort: Ale!

Inlägg av HondaPojkeN »

Tack för svaren! kollade runt på moppen där man tycker att det kan vara ett kabel brott men inget synligt. ska se om jag har en annar 7,5 säkring men jag mätte och kolla om den kunde stömma igenom ström å det gick ju... Får la plocka bort kåporna på bög pulkan å kolla! ett el schema har jag hemma som jag kan följa. För när jag parkerade moppen i måndags så minns jag att tutan å mätaren funka, så det borde la inte vara någon kabel som är sönder för att jag parkerade den?

Fel stavningar/menings byggnader bjuder jag på... :roll:
Skriv svar