Sida 1 av 1

Membran AM6

Postat: 8 april 2013, 19:36
av rexzo
Tjena har lyckats göra gängpaj på en sida av mitt orginalmembran :oops: Det gick inte att rädda gängen med gängsnitt och undrar nu vad jag ska köpa för membran istället,
Setup:
Airsal 70cc
21mm phbg
sportluft
urpluggat orginal rör.
malossi reeds använde jag.

Undrar även vart man kan köpa universal gasvajer som passar Rieju mrx istället för den tvådelade orginal.

Postat: 8 april 2013, 22:09
av FLUBBA
det är inga gängor i membranen så att köpa nytt membran löser inte problemet. antar att du menar att gängorna i blocket som är paj, fyll igen hålen med kemisk metall och sen borra/ gänga ny hål. Det gjorde jag och det funkar bra.

Postat: 8 april 2013, 22:47
av siiimooon
Original.. Membran gör ändå ingen större skillnad.

Postat: 8 april 2013, 22:48
av LennartTuning
reedläpparna sitter ofta fastskruvade med små m2/3or och drar man dessa förhårt så är de bare att byta membran när gängen går.

Postat: 8 april 2013, 23:21
av FLUBBA
LennartTuning skrev:reedläpparna sitter ofta fastskruvade med små m2/3or och drar man dessa förhårt så är de bare att byta membran när gängen går.
jaha var det dom små han menade :oops: men det är som du säger de är nog bara att köpa ett nytt membran då