Sida 1 av 1
80cc med sportvevstake?
Postat: 7 augusti 2012, 09:48
av Knölen
Tjena tjena! jag har funderat lite, och kan inte så mycket om 2T tuning, men om man köper t.ex ett 80cc metrakit prorace måste man byta vevparti och ramlager då?
För killen som hade den innan har bytt vevstake till "sport" och alla packningarna i motorn, skulle det gå att trycka på 80cc då?
mvh knölen
Postat: 7 augusti 2012, 09:57
av david96
beror helt på vilken vev och lagar de är sen har mk pro race en 80cc :O?
Postat: 7 augusti 2012, 10:03
av Knölen
http://www.twostroke.se/product.asp?product=19479
Och sen ska det tydligen vara en förstärkt vev och nya lager sen 2011..
Postat: 7 augusti 2012, 10:09
av david96
ta av cylindern och kolla vad de är för vev och lager för den lär ju vara brutal och slakta dom flesta vevar jag skulle köra på en vev som rekomenderas till cylinder elr en bra mk vev
sen behöver du även ev vev med förläng vevläng läs texten så står allting
Postat: 7 augusti 2012, 10:12
av Knölen
Okej står det någonstans under där kolven sitter vad veven heter eller?
Postat: 7 augusti 2012, 10:15
av david96
Knölen skrev:Okej står det någonstans under där kolven sitter vad veven heter eller?
brukar stå på själva veven ja, men fall du läser texten på twostroke så står de att dui behöver en vev med förlängd slag så köp den dom rekomenderar
Postat: 7 augusti 2012, 10:18
av Knölen
Okej, det är det, har en lite tight budget dock, men det ska tydligen sitta sport cylinder och racing topp på han,
Får väl gå ut o börja meka
Postat: 8 augusti 2012, 12:54
av TuZx
lite fel post?

Postat: 8 augusti 2012, 17:07
av Bergsten
TuZx skrev:lite fel post?

Inte då
Som ovanstående säger, cylindern ser ut att vara kapabel till att kunna göra skit av de flesta vevarna så köp en vev som är bra med 43mm i slag.
Nu vet jag inte själv om den här är bra, men det är rätt slaglängd samt utav att hört av de som kan så ska barikit vevarna vara bra skit
http://www.twostroke.se/product.asp?product=12438 Ta den veven samt ett annat nållager som håller för lite smisk.
Tänk dock på att den jag nu länkat är till den gamla Derbi motorn, vet ej vad du har för moped men tänk efter på det så det inte blir helt fel.
Du kan enkelt kolla vad det är för märke på veven genom att bara kolla ner i vevhuset. Du förstår då du väl "är där"
Lycka till

Postat: 8 augusti 2012, 19:07
av TechnoMen
david96 skrev:beror helt på vilken vev och lagar de är sen har mk pro race en 80cc :O?
Ja men bara till Derbi motorn, till AM6 finns de ju bara 72 cc..
Aja jag tycker du ska byta
