Sida 1 av 1

Speedfight 2 problem.

Postat: 15 mars 2012, 23:40
av 740Johansson
Jag skulle starta den idag. Hade ingen startgas men jag hade hårspray och det hände ingenting. Har konstaterat att den har en blå gnista , förgasaren var fylld med vit beläggning men nu kommer felet : tror tändstiftet inte va blött :O , det kommer soppa i förgasaren men inte längre verkar det som. Vad ska jag prova? _D

Nån som vet hur mycket kylarvatten man ska ha en i speedfight 2 LC? :)

Postat: 16 mars 2012, 00:01
av Fredd_e
WTF använde du Hårspray som startgas ?
det kan ju inte va bra för T.e.x menbran och skit

Postat: 16 mars 2012, 00:06
av bensinskalle
Byt topic


Var det vit beläggning i förgasaren så har det ergat, eller va det heter på aluminium, och det kan mycket väl ha gjort det i munstycke(ena) också. Kolla igenom alla dem så de är rena invändigt.

Sen skadar det inte att använda choke, men har du autochoke blir de svårare

Postat: 16 mars 2012, 01:08
av torskad
Haha mannen du kan inte använda hårspray som startgas! Det måste ju klibba hela förgasaren och reedsen! Starta inte moppen mera och gör rent förgasare, luftfilter och reeds och hoppas på att det inte har förstört allt för mycket!

Postat: 16 mars 2012, 01:38
av kannebanne
Hårspray? Snälla säg att du trollar! Annars måste du vara riktigt blåst.. Inte för att va taskig.. Men de e fakta...

Postat: 16 mars 2012, 09:20
av ibbec
HAHAHAHAAH hårspray??? Vart fick du den idén ifrån????

Postat: 16 mars 2012, 09:25
av Roxxen96
Snälla ingen mer oftopic om hårssprayen.

Gör rent förgasare, munstycke, membran, luftfilter osv innan du gör något annat. :roll:

Om det inte kommer fram bensin, så gör rent bensinslangar, kolla bensinkranen osv. Gör rent din bensintank kanske? Ja testa lite olika grejer. Kolla ifall den har gnista, och om tändhatten sitter ordentligt.