Sida 1 av 1

stage6 universalmätare hjälp

Postat: 23 juli 2011, 12:57
av yahama94
Tja skulle behöva hjälp om någon vet hur man kopplar in http://twostroke.se/product.asp?product=22031
den mätaren på min moppe, Yamaha Dt50x.

behöver mest hjälp med att få skiten att starta.... för fattar inte hur man ska koppla sladarna till täningslåset och batteriet sen ska ju bara ej jordas.

och jag satte i ett litet batteri som som kan sitta i mätaren men den starta ändå inte. cr2032 hette batteriet står oxå i länken jag skrev.

om ni trycker upp 3:dje bilden på länken jag skrev så är det andra sladden uppifrån jag inte fattar...

skulle upskatta hjälp!

Postat: 23 juli 2011, 14:01
av yahama94
bump

Postat: 23 juli 2011, 14:10
av xytoo
Har du ett batteri som inte sitter på moppen ?,

i så fall, dra två kablar från plus på batteriet, den röda till konstant ström,
den bruna, där sätter du en strömbrytare innan på kablen så när strömbrytaren är på så startar mätaren, och sen den svarta till jord :) då ska den starta ^^, och om du har batteri på moppen så får du kolla vilken kabel de kommer ström ur när du slår på tändningen :) sen koppla brun på den :D och svart till minus och röd till plus (konstant ström)

Postat: 23 juli 2011, 14:29
av yahama94
jag har batteri på moppen, men borde inte mätaren starta om man sätter i ett litet batteri? som ska sitta i mätaren?

Postat: 23 juli 2011, 14:38
av xytoo
yahama94 skrev:jag har batteri på moppen, men borde inte mätaren starta om man sätter i ett litet batteri? som ska sitta i mätaren?
nej, då e den ju igång hela tiden vilket gör att batteriet är slut direkt, du måste nog koppla den till tändningen ändå ;P

Postat: 23 juli 2011, 14:45
av yahama94
nej den starta inte med batterit i heller.....

Postat: 23 juli 2011, 14:51
av xytoo
yahama94 skrev:nej den starta inte med batterit i heller.....
men sätt i batteriet och sätt den bruna direkt på batteriet startar den inte då måste den va sönder :/