Sida 1 av 1
Derbi Senda Eller Rieju RRX
Postat: 27 maj 2011, 17:40
av Twitchii
Sup!
Ska snart ha ny moppe och det ska självklart vara en cross igen (hade en SMX innan) och funderar stark på en RRX som ska bli riktigt snygg. Men har hört att dem bara är misslyckade försök att efter likna Derbi, så till själva frågan vad blir bäst en RRX eller en Derbi Senda?
Har även hört att Derbis motoror skakar som fan...
Vilken borde jag välja?
Postat: 27 maj 2011, 17:44
av Bjule
Har en RRX själv, 06 Går som en dröm det ända är att den år lite låg

så skulle säga RRX

Postat: 27 maj 2011, 17:46
av Twitchii
Ja jag körde SMX innan och där är ju inte så stor skillnad mellan SMX o RRX gillade själv min SMX som fan strulade aldrig eller ngt..
så det ligger åt RRX
Postat: 27 maj 2011, 18:11
av friberg
RRX för dem är sjukt snygga orginal

Postat: 27 maj 2011, 18:31
av Nutbreaker
RRX så sjukt snygga och verkar gå som spettade grisar
Postat: 27 maj 2011, 18:38
av Risbonden
Ta Derbi mycket mycket snyggare går bättre enligt mig oxå
Postat: 28 maj 2011, 13:50
av nightprowler
Jag tycker Derbi. Mycket snyggare och går bättre

Postat: 28 maj 2011, 13:53
av wille95
beror på hur du ska använda den
om du kör sm ta Rieju
cross så ta riejun
Postat: 28 maj 2011, 15:02
av Twitchii
Hahah okee... men om jag funderar på att sätta dit en 75cc o fortsätta stunta... borde jag glömma RRX o Derbi o satsa på beta?? eller går det att stunta med RRX SM???
Postat: 28 maj 2011, 15:05
av Ekman
Fast jag själv kör med en Gilera som är samma som Derbi skulle jag nog ta en Rieju rrx! dom kan bli så jävla snygga!

Postat: 28 maj 2011, 15:36
av MetrakitPR
RRX helt klart ,min polare har en Derbi Senda och han har haft en massa problem , motorn skakar när man varvar,problem med kylaren,oljepumpen mm
Postat: 28 maj 2011, 15:58
av yamaha2pwn
tja utseende mässigt kan du ju avgöra själv, meen själv tycker jag att Senda blir mkt mer "eleganta" om man säger så xD rrx är lix mer extrema och spetsiga osv...
chassi mässigt så tkr jag att rrx är alldeles för liten! (är 184 cm lång) både i längden (märks nästan bara när man skjutsar) och bredden, upphängningen är lika ungf.
motormässigt så föredrar jag AM6, upplever den mkt mindre strulig än piaggio motererna. dock så har ju d50b0 eller vafan den heter (nya Derbi mototrn) större förgasare på. men som alla vet så är Derbi motorerna vibrator maskiner. (har dock erfarnhet av att just rrx brukar säga upp sig i elsystemet, motorfästen och stötdämpare bak före någon annan moppe med AM6)
så nu har jag reflekterat lite vad jag tkr

Postat: 28 maj 2011, 16:11
av Twitchii
Låter gött, RRX 75cc blir det
Postat: 28 maj 2011, 18:06
av bensinskalle
Haft 2 sendamopeder, båda superba maskiner.
Derbi ligger före när det gäller chassi helt enkelt, så är det bara, om man väljer en drd ( vilka går att få ganska billigt nuförtiden ).
Vibrationer? Mina har inte vibrerat ett dugg, jävligt bra motorer för att inte tala om superba växellådor. Sendorna har inga balansaxlar så därav en aning med vibrationer, men lägre effektförlust. AM6 har balansaxel, effektförlust, men jag tycker dom skakar lika mycket ändå, hur skulle dom gå utan balansaxel egentligen?
Postat: 28 maj 2011, 18:08
av nightprowler
Min DRD Racing går som en dröm iallafall

Postat: 28 maj 2011, 18:20
av Zer0x
om du ska ha Derbi så ska du isf ha drd pro men det är ju en annan prisklass, om du ska stunta så kör på beta, AM6, lätta och smidiga.