Tändhatt problem

Här pratar vi om allt som har med motor/trimning för scooter att göra.
Hejsansvejsan
Elmoped
Inlägg: 1
Blev medlem: 27 augusti 2024, 21:33

Tändhatt problem

Inlägg av Hejsansvejsan »

Hej, jag är 17 år gammal och har en moped som gärna INTE vill funka. Vi har räknat ut problemet, tändhatten hade börjat rosta och därför ledde den ingen ström. Men nu måste jag då såklart försöka leta efter en ny tändhatt! Ingen i min familj kan något om detta, så skulle verkligen uppskatta lite hjälp.
Jag har då en Drax raw (år 2017)
Jag köpte även ett nytt tändstift från Biltema, men det var innan vi räknade ut att även tändhatten var paj. Antar att man måste köpa ett tändstift och en tändhatt som passar varandra, eller? Har verkligen ingen aning!

Om ni kan hjälpa så skriv gärna.
Tack i förväg :)
Sal Braman
Svårstartad skrothög
Inlägg: 154
Blev medlem: 28 juli 2024, 21:17

Re: Tändhatt problem

Inlägg av Sal Braman »

Finns massor av tändhattar på twostroke.se. Nu vet jag ju inte vilket stift du skaffat men antaligen har du en anslutningsmutter på toppen med anslutningängor under. Då köper du bara en tändhatt som passar just det.

Mer än så behöver det inte "passa ihop". Sålänge de sitter där de ska och har bra kontakt ska det vara lugnt :D
Skriv svar