Tjena, gjorde en tråd för några dagar sen att jag hade elproblem på min Derbi Senda Xtreme 05. fick bra svar på mina frågor, men har nu ett nytt problem. Vart i helvete sitter säkringen ? Jag hittade en svart liten låda med fyra kablar som gick in i den. Kan det vara säkringen ? Om inte, vore det najs om någon länka bild! Tack på förhand
Keviin096 skrev:
Jag följde kabeln, den gick bara ihop med andra kablar till tändningen :/
Min säkring sitter ca 2dm ifrån på plus-kabeln på batteriet, en glassäkring inuti en vit cylinder som du skruvar upp
Är du säker att den är ihopkopplad med just pluspolen ?
Säkringen skall gå på Plus kabeln iaf, som i sin tur leder till Plus-polen, men oftast sitter säkringen vid batteriet där. Svårt att tänka mig varför Derbi skulle gömma en säkring bakom en kylarvinge t.ex.
jarken skrev: Min säkring sitter ca 2dm ifrån på plus-kabeln på batteriet, en glassäkring inuti en vit cylinder som du skruvar upp
Är du säker att den är ihopkopplad med just pluspolen ?
Säkringen skall gå på Plus kabeln iaf, som i sin tur leder till Plus-polen, men oftast sitter säkringen vid batteriet där. Svårt att tänka mig varför Derbi skulle gömma en säkring bakom en kylarvinge t.ex.
De måste ju ha gömt de på nåt jävla dumt sett eller så är jag efterbliven och ha missat den :/ ,
den blåa saken där är säkringen, den drar du ut och lägger en ny i den, de borde stå en 10 på den, vissa har till och med 15
som dom andra säger, röda kabeln från batteriet borde leda till boxen
Skit nice, tack. Men problemet är att jag inte har en sån, vad jag kan se iaf. Har typ letat igenom hela moppen. Jag går o tar lite blider o laddar upp så underlättar det lite.
Det enda stället där det ska sitta en säkring i det elsystemet är på pluskabeln intill batteriet, eftersom batteriet är den enda del på moppen som klarar att mata ut så mycket ström att kablarna kan ta skada - och det är just för att skydda mot kabelbrand som man har säkringar. Sitter det ingen säkring där bör du skaffa en säkringshållare och sätta dit.
The only reason I opened my mouth is because I know what I'm talking about.
jag har tagit bort säkringen och den var trasig men min var rosa kan de va det? men fast ja har tagit bort den så lyser lamporna ändå vad är det då för fel? men sen startar den den inte när ja har säkringen i vad har ja gjort då? Hjälp!