Antalet omkomna på trimmade mopeder fortsätter minska. Det visar färsk statistik från Moped och Motorcykelbranschens Riksförbund, McRF, som fortsätter sin hårdsatsning inom trafiksäkerhet på den stundande MC-mässan ”På två hjul” i Göteborg.
– För tio år sedan var trimmade mopeder involverade i 70-90 procent av alla dödsolyckor, men tack vare branschens aktörsåtagande är vi nere på ungefär 30 procent för 2009-2010, säger Per Johansson, vd för McRF.

Med aktörsåtagande menas de svenska generalagenternas beslut om att inte sälja delar som möjliggör att höja effekt eller fart på en moped över de lagstadgade gränser som finns.
– Vi har även arbetat hårt med samma budskap ned på återförsäljar- och verkstadsnivå. Det är det som burit frukt i det olycksförebyggande arbetet, menar Per Johansson.
Han talar om ett trafiksäkerhetsmässigt åtagande från branschen för att uppnå den gemensamt och nationellt antagna trafiksäkerhetspolicyns, nollvisionen, mål om att minska antalet dödade och svårt skadade i trafiken.
På nordens största MC-mässa, ”På två hjul”, som öppnar på torsdag (26 januari) i Göteborg lägger därför moped- och motorcykelbranschen stor vikt vid trafiksäkerhets-, körkorts- samt trafikantutbildningsfrågorna.
– Vi kommer att göra en speciell insats, en kraftsamling, för 15-åringar i syfte att informerar om trafikantutbildning för att få köra moped klass 1, s k EU-moped, berättar Per Johansson, vidare.
Han säger också att branschen välkomnar ”mopedkörkortet”, AM-behörigheten. Det ger säkrare mopedister samtidigt som branschen även ser det som en möjlighet till framtida MC-förare.
– Körkortet är nyckeln till frihetens främsta instrument, motorcykeln, påpekar Per Johansson.
Källa: mynewsdesk.com
/Redaktionen
Du måste vara inloggad för att skriva kommentarer.
Skriven av vonLidl 2012-01-23 00:23
Ännu löjligare om man ser på hur det blir för ungdomarna som ska ta sitt A1-körkort, hu vilka priser!
Dock så är det inte samma sak då mopeden är mer grundläggande för en tonårings frihet, nytta och nöje vilket MC inte är.
Skriven av bensinskalle 2012-01-20 23:09
Ja eller hur. Det är ju löjligt mycket pengar för en 15 åring att punga ut för att få köra moped. Det är ju många, som säkert vill, men som inte har ekonomi till det. Har man inget \"extraknäck\" eller föräldrar som betalar skiter det sig..
Skriven av Tuta 2012-01-20 20:59
Duktig branch som representerar sina försäljare av moppar runt om i landet genom at stötta något som driver butiker till konkurs...