Effektrör guide (Sammanfattning av flera guider)

Här samlar vi alla arkiverade trådar fram till april 2011.

Är "guiden" bra?

Ja
28
80%
Nej
7
20%
 
Antal röster: 35

Användarens profilbild
Holma_
F.D Moderator
Inlägg: 700
Blev medlem: 25 december 2007, 15:19
Ort: Luleå

Effektrör guide (Sammanfattning av flera guider)

Inlägg av Holma_ »

"Effektrörs guide"
Aerox

Bild


Den delen som specifikt handlar om vad du ska köpa gäller aerox, men till alla moppar som det ska på ett effektrör ska detta köpas: Lättare vikter, större munstycke och hårdare kopplingsfjädrar. Den delen som handlar om inställningar gäller ALLA scootrar.


Detta är allt man behöver!

Vissa tror att man behöver eller att det bli bättre om man stoppar i en hårdare tryckfjäder. Det är inte sant när det gäller moppar med bara effektör! Hårdare tryckfjäder byter man till om remmen slirar, det gör den inte med bara effektrör.

Effektrör:
Doppler s3r rekomenderar jag! Enligt mig det bästa röret till orginal/sport.
http://startuning.se/?pages=product&id=5380

Variatorvikter:
http://startuning.se/?pages=product&id=88
15x12 (4,0-5,5gram)

(Kan hända att man behöver gå ner på 3,5-3,8 gram)
http://startuning.se/?pages=product&id=888

Munstycken:
Beror på vad du har för årsmodel!

Årsmodell: 98-02
Klass: 30-moped
Förgasare: Dellorto PHBN 12mm
Original munstycke: 86

http://startuning.se/?pages=product&id=179
(88-110)

Årsmodell: 01-04
Klass: 1 EU
Förgasare: Dellorto 12mm
Original munstycke: 72

http://startuning.se/?pages=product&id=4024
(75,78,80,82,85,88,90,92)

Årsmodell: 2005-2008
Klass: 1 EU
Förgasare: Gurtner PY-12
Original munstycke: 62

http://startuning.se/?pages=product&id=3624
(64,66,68,70,72,74,76,78 )

Kopplingsfjädrar:
http://startuning.se/?pages=product&id=4821
De gröna borde bli bra!

Hur du hittar rätt munstycke:
OBS! Det finns inget "rätt och fel" när det gäller munstycken i olika motorer, dvs att man kan inte fråga någon vad man ska ha för munstycke för det är stora skillnader från motor till motor. Följande kan ta tid att göra men lönar sig i slutändan, då du bla får snålare bränsle förbrukning, minimalt slitage, snabbare gassvar och kan varva maskinen ytterligare några rpm.

VIKTIGT att varmköra ordentligt innan du ställer in luftskruv, tomgång eller ska läsa av stiftet. Observera att stiftet inte alltid är att lita på, känslan är det viktiga.

Två olika alternativ har jag använt mig av och här kommer dem.
Läs allt (annars förstår du inte principen) men enligt mig är alternativ 2 kanske det bästa och lättaste alternativet.

Alternativ 1. Du börjar med huvudmunstycket, det vill säga från ca 75%-100% gas. Börja med ett som kanske funkar(lättast att börja med ett stooort). Så skiter du i allt vad låga varv och tomgång heter sålänge. Du kör ut och provar den(glöm inte värma den först), och känner om du tycker den går bra eller inte. Och det är fortfarande bara höga varv du ska bry dig om. Bluddrar den på höga varv får den för mycket bensin, och du ska ner i munstyckestorlek. Känner du att den inte riktigt orkar varva ut, eller dör med ett BÖÖÖ vid ett snabb gaspådrag ska du upp i munstyckestorlek. Känns det som den går rätt(orkar varva ut och bluddrar inte) så är det dags att läsa av stiftet. Värm hojen ordetligt innan du gör följande: Kör och maxa hojen en längre sträcka i högsta växeln och vrid av tändningen i farten, stanna vid sidan och kolla stiftet.

Oboybrunt/gyllenbrunt stift: Bra/Perfekt blandning
Vitt stift: Den får för lite bensin.
Svart/mörkbrunt stift: Den får för mycket bensin.

Nu har du fått ett hum om ungefär vilket munstycke du ska, och det är bara att prova upp och ner i storlek från allt mellan att den börjar bluddrar, tills att den inte orkar varva ut. Så provar du alla storlekar där emellan, och känner vilket som du tycker går bäst.

Sen när du har hittat rätt huvudmunstycke är det dags att gå på de låga varven och tomgång. OBS! Bry dig inte om hur tomgången är nu, det fixar man senare. Skruva så att du har luftskruven 1,5 varv ut från bottenläge och se hur den går. Mellan 1,5-2 varv ut ska du ha hittat det läget som känns att den går bäst på(varvar mest). Om du måste skruva ut den mer än 2 varv ut så har du för stort lågfartsmunstycke, byt ner dig en storlek och testa igen. Måste du ha den inskruvad mer än 1,5 varv ut, så ska du upp i munstyckestorlek(lågfarts).

Efter du gjort så att du tycker den går bra på låga så är det dags att ställa tomgången, och det är jättelätt om du har ställt in luftskruven rätt. Bara att skruva på tomgångsskruven tills den har lagom tomgång.

När du är klar med det så är det dags att prova alla lägen på nålen och ha det läget där du tycker den går bäst helt enkelt. Efter du gjort allt detta(på rätt vis) så kommer hojen svara bättre på gasen och gå allmänt bättre(mindre bränsleförbrukning, minimalt slitage osv).

Angående nålens olika lägen. När man ändrar läget på nålen genom att flytta clipset på den upp/ner så ändrar man bränslemängen på UNGEFÄR 25-75% gaspådrag. Det brukar finnas 5 olika lägen man kan ha nålen i, och det är bara att prova sig fram till man hittar det optimala. Alltså:
Flytta clipset ner/nålen upp: Mer bränsle
Flytta clipset upp/nålen ner: Mindre bränsle

Alternativ 2: Ta ut huvudmunstycket och börja med att pilla med lågsfarts, luftskruv och nål till den går perfekt upp till ca 75% gas och sedan bara dör. Sen kan du fortsätta och hitta rätt huvudmunstycke så du får den att gå perfekt även på höga varv.

VIKTIGT: Grejen är att hitta ett huvudmunstycke som gör att moppen precis INTE tappar andan vid fullgaspådrag, och sedan montera ett som är 1! storlek större.

Hur du ställer in luftskruven:
Börja med att värma upp motorn, Mycket viktigt!
Kör omkring i minst 5 minuter och stäng sedan av moppen

Sen skruvar du in luftskruven tills den är helt inskruvad och det tar emot (Gör detta försiktigt) skruva därefter ut den tre varv

Starta moppen och skruva ner tomgången så den motorn nästan dör
men gör det inte

Sen skruvar du sakta ut luftskruven tills den varvar så mycket som möjligt
medans du gör detta kan du behöva varva lite då och då genom att vrida på tomgångsskruven

När du uppnår det högsta varvet ska du skruva in luftskruven 1/4 varv
Nu kan du slå av motorn

Nu ska vi finjustera tomgången och "Cruising rpm"

Starta motorn igen, kolla varvräknarn och gasa till lite och kolla vad varvet lägger sig på nu.

Om den går ner under tomgångsvarvet som du hade när du startade motorn och sedan går upp så måste du minska blandningen, skruva in luft skruven ett 1/2 varv och prova sedan att gasa till en gång, om inget händer, skruva ett halft varv till (du kan skruva ett 1/4 varv åt gången om du vill det)

om varvet "hänger sig" innan den går ner till tomgång så har du för svag blandning
skruva då ut luft skruven 1/2 eller 1/4 varv..

om allt lyckades och förgasaren är korrekt inställd (detta förutsätter att man har rätt munstycke också) så kommer motorn gå mycket renare och lättare när du cruisar fram, den kommer också låta betydligt bättre när du står och varvar vid rödlysena

Hur du hittar rätt vikter:

"Lättare vikter är INTE lika med bättre acc!
Tyngre vikter är INTE lika med högre toppfart!"

Det för effekten optimala vikterna är de som får moppen att prestera bäst tid mellan t.ex. 30-60, de vikter som ger den kortaste accelerationstiden ger även bäst effekt och när man har vikter som håller motorn på varvet där toppeffekten finns så kommer man även få bäst toppfart.

Sen kan man välja att montera något för tunga vikter vilket t.ex. tillverkarna gör för att hålla bränsle kostnaderna nere. Kort och gott är det så att om motorn arbetar på ett lägre varvtal så kommer den dra mindre bränsle, man får själv labba sig fram till det som passar en själv bäst!

Kan man blanda olika vikter?
Ja det går, det är dock viktigt att dem ligger varannan! så man inte rubbar balansen.
Det är dock inte det optimala då man får ett ojämnt slitage på rullbanorna i variatorn det är inget som slits särskilt jättefort men det BÄSTA är att ha rätt vikter.

Hur du hittar rätt kopplingsfjädrar:

När det gäller att hitta rätt kopplingsfjädrar så brukar man börja från de svagaste och uppåt för att hitta de fjädrarna som greppar vid det varvtalet som man själv känner är bäst.
Ju hårdare fjädrar = Ju högre varvtal greppar kopplingen på!
Men man ska inte stoppa i allt för hårda fjädrar då det är lätt att kopplingen börjar slira.
Av egen erfarenhet är de gröna polini fjädrarna de som funkar bäst.
-------------------------------------------------------------------------------

Finns guider osv... hur du gör det mesta! Bara att söka!

Är det något jag borde ändra eller lägga till?
Skicka isåfall ett PM om det så fixar jag det!
Frågor tar vi i tråden, men läs först!
//Holma
Senast redigerad av Holma_ den 16 oktober 2008, 17:42, redigerad totalt 2 gång.
Säljes!

Trim, Styling, Reservdelar:
http://www.blocket.se/vi/19119957.htm?ca=1_9_s

Gilera Stunt Stalker -03:
http://twostrokerider.se/koposalj/818
Användarens profilbild
Moddad
F.D Moderator
Inlägg: 2952
Blev medlem: 25 maj 2008, 10:56
Ort: Umeå

Inlägg av Moddad »

Jättebra guide! Allt man behöver veta vid byte till effekt och lite där till :roll:
Användarens profilbild
Holma_
F.D Moderator
Inlägg: 700
Blev medlem: 25 december 2007, 15:19
Ort: Luleå

Inlägg av Holma_ »

Ni som har röstat nej i omröstningen, vad är det som inte är bra? Vad behövs ändras? Eller har ni bara gjort det för att jävlas?
Rösta inte bara! Säg vad som jag kan ändra och göra bättre!
//Holma
Säljes!

Trim, Styling, Reservdelar:
http://www.blocket.se/vi/19119957.htm?ca=1_9_s

Gilera Stunt Stalker -03:
http://twostrokerider.se/koposalj/818
Användarens profilbild
sewa
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 605
Blev medlem: 27 juni 2008, 11:28
Ort: Nynäshamn!

Inlägg av sewa »

Skitbra guide men gäller guiden bara aerox eller alla liggande minarelli? :)
Användarens profilbild
Holma_
F.D Moderator
Inlägg: 700
Blev medlem: 25 december 2007, 15:19
Ort: Luleå

Inlägg av Holma_ »

sewa skrev:Skitbra guide men gäller guiden bara aerox eller alla liggande minarelli? :)
Det sitter liggande minarelli i aerox...så varför skulle det inte gälla?
Tänk nu lite ;)
Det enda som inte passar alla minarelli (scootermotorerna) är röret, det är till liggande.
Men det finns ju menyer där man väljer sin moped på startuning och twostroke, det är ju bara att köpa samma del fast till sin moped.
Dock så kommer det till fler mopeder med tiden :) Har inte tid just nu!
//Holma
Säljes!

Trim, Styling, Reservdelar:
http://www.blocket.se/vi/19119957.htm?ca=1_9_s

Gilera Stunt Stalker -03:
http://twostrokerider.se/koposalj/818
Användarens profilbild
Lucasjonsson
Elmoped
Inlägg: 32
Blev medlem: 27 september 2008, 23:20
Ort: Frösön
Kontakt:

Inlägg av Lucasjonsson »

Bra guide Holma:)
Användarens profilbild
kallepalle
F.D Moderator
Inlägg: 7860
Blev medlem: 2 oktober 2008, 14:48
Ort: Piteå, Öjebyn
Kontakt:

Inlägg av kallepalle »

måste va några som tror sig va "lusigkurrar" som röstat nej. riktigt bra holma!
Användarens profilbild
Dz2
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 498
Blev medlem: 23 februari 2008, 18:00
Ort: Bara

Inlägg av Dz2 »

Bara en påpekan du borde skriva till om att vissa personer säkert kommer hänga sig på det med vikter och axxet.
Lättare vikter är bättre axx! jo , klart till 10km/h sen så går det inte mer.
har man rätt vikter så accelererar mopeden bäst i hela varvtalsregistret.
Alltså är det optimal acceleration när man har optimala vikter.

Bra att nämna det:P
~OWR~ One Wheel riders ;)
R.I.P DooD
Kolla mina projekt!
Användarens profilbild
Holma_
F.D Moderator
Inlägg: 700
Blev medlem: 25 december 2007, 15:19
Ort: Luleå

Inlägg av Holma_ »

Dz2 skrev:Bara en påpekan du borde skriva till om att vissa personer säkert kommer hänga sig på det med vikter och axxet.
Lättare vikter är bättre axx! jo , klart till 10km/h sen så går det inte mer.
har man rätt vikter så accelererar mopeden bäst i hela varvtalsregistret.
Alltså är det optimal acceleration när man har optimala vikter.

Bra att nämna det:P
Nej, du har fel.
Fast du rättar dig själv när du säger att de rätta vikterna ger bäst axx genom hela registret. Hela registret är från 0 till max.
Dz2 skrev:Bara en påpekan du borde skriva till om att vissa personer säkert kommer hänga sig på det med vikter och axxet.
Lättare vikter är bättre axx! jo , klart till 10km/h sen så går det inte mer.
har man rätt vikter så accelererar mopeden bäst i hela varvtalsregistret.
Alltså är det optimal acceleration när man har optimala vikter.


Bra att nämna det:P
Det som är markerat med fet text är det rätta.
//Holma
Säljes!

Trim, Styling, Reservdelar:
http://www.blocket.se/vi/19119957.htm?ca=1_9_s

Gilera Stunt Stalker -03:
http://twostrokerider.se/koposalj/818
Användarens profilbild
Dz2
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 498
Blev medlem: 23 februari 2008, 18:00
Ort: Bara

Inlägg av Dz2 »

Holma_ skrev:
Dz2 skrev:Bara en påpekan du borde skriva till om att vissa personer säkert kommer hänga sig på det med vikter och axxet.
Lättare vikter är bättre axx! jo , klart till 10km/h sen så går det inte mer.
har man rätt vikter så accelererar mopeden bäst i hela varvtalsregistret.
Alltså är det optimal acceleration när man har optimala vikter.

Bra att nämna det:P
Nej, du har fel.
Fast du rättar dig själv när du säger att de rätta vikterna ger bäst axx genom hela registret. Hela registret är från 0 till max.
Dz2 skrev:Bara en påpekan du borde skriva till om att vissa personer säkert kommer hänga sig på det med vikter och axxet.
Lättare vikter är bättre axx! jo , klart till 10km/h sen så går det inte mer.
har man rätt vikter så accelererar mopeden bäst i hela varvtalsregistret.
Alltså är det optimal acceleration när man har optimala vikter.


Bra att nämna det:P
Det som är markerat med fet text är det rätta.
//Holma
Lite halvt, slänger du på lätta vikter har man som jag säger bra axx i kanske 1/2s (till 10km/h säger jag) sen så bara varvar moppen och rör sig ingenstans.

Klart beror kanske på HUR lätta.
Men exempelvis baotian med 4g vikter varvar som en apa med pungsvett men har bra axx i 2s.
~OWR~ One Wheel riders ;)
R.I.P DooD
Kolla mina projekt!
Användarens profilbild
Holma_
F.D Moderator
Inlägg: 700
Blev medlem: 25 december 2007, 15:19
Ort: Luleå

Inlägg av Holma_ »

Då har den för lätta vikter och kommer ha ännu bättre axx (och) genom hela registret när man stoppar i rätt vikter = tyngre vikter.
Säljes!

Trim, Styling, Reservdelar:
http://www.blocket.se/vi/19119957.htm?ca=1_9_s

Gilera Stunt Stalker -03:
http://twostrokerider.se/koposalj/818
Reves
Elmoped
Inlägg: 6
Blev medlem: 27 juni 2007, 20:06

Inlägg av Reves »

du är duktig du som kan kopiera från moppenet sen ta åt dig äran
Användarens profilbild
Holma_
F.D Moderator
Inlägg: 700
Blev medlem: 25 december 2007, 15:19
Ort: Luleå

Inlägg av Holma_ »

Reves skrev:du är duktig du som kan kopiera från moppenet sen ta åt dig äran
Du är duktig som kan läsa :x
Står att det är en sammanfattning av flera guider.
Har inte sagt att jag har skrivit den själv.
Hur som helst så är den till för fuckon som gör onödiga trådar om allt som har med inställningar och vad man ska köpa när man ska ha effektrör.
Istället för att bara länka så gör jag en sammanfattning som är så mkt lättare.
Att guiderna finns på mnf hjälper inte de som hänger här.
Så då lägger jag ihop en stor här.
Skulle enkelt kunna skriva en likadan från grunden som skulle bli bättre. Men det orkar jag helt enkelt inte.
//Holma
Säljes!

Trim, Styling, Reservdelar:
http://www.blocket.se/vi/19119957.htm?ca=1_9_s

Gilera Stunt Stalker -03:
http://twostrokerider.se/koposalj/818
Låst